Joliko

Nagy gyümölcsű, osztrák húsos som fajta, melynek gyümölcs mérete 24-30 mm hosszú, 13- 20 mm széles. Gyümölcs tömege 5,6 g súlyú (a vad húsos somok 2 g súlyúak). 14% cukortartalommal, 400-550 ppm aszkorbin-savat (C-vitamin) tartalmaz. Gyümölcse kicsit édesebb a vad alakokénál. Bokra növekedési erélye közepes. Érése elhúzódó, szeptemberi.

Kazanlak

Nagy gyümölcsű, bolgár som. Gyümölcse akár 35 mm hosszú is lehet, körte alakú. Érése augusztusi, bogyói hosszan érnek, akár 2-3 hétig is. Íze savanykás, rovarkártevők nem, vagy csak nagyon ritkán károsítják. Termesztésben kis faként nevelhető, teljes magassága 4 m lesz. Mint minden som, szereti a humuszban gazdag, agyagos, kiegyensúlyozott tápanyag és vízgazdálkodású talajokat.

Lutea

Sárga termésű húsos som, amely nagyon dekoratív megjelenésű és az egyik legnagyobb termésmennyiséget képes fánként leadni. Érett bogyóinak íze a fajták közül talán a legjobb, legédesebb. Bogyóinak mérete kisebb a termesztett Joliko és Kazanlak fajtáknál, de a vad alakoknál jóval nagyobb.

Pancharevo

Ez a nagy gyümölcsű somfajta a nevét egy Szófia melletti körzetről kapta. Érése közép idejű, augusztusban már érik. Mind ipari, mind friss piaci eladásra kiváló.

Shumen

Ez a nagy gyümölcsű fajta a nevét egy kelet Bulgáriában lévő városról kapta. Gyümölcsei főleg ipari feldolgozásra kiválóak, de megállják helyüket, közvetlen a szedés után, friss piaci "különleges" gyümölcsként is.

Shen

Bolgár, kései érésű fajta. Sötét bogyószínű és hordó alakú. Növekedési erélye gyenge, vesszői tömzsik, vastagok. Termőre fordulása nagyon gyors.

Kosztya

A kései érésű fajták csoportjának (pl. Jolico) egy új tagja, mely kiemelkedő termőképességgel bír. Bogyói közepes méretűek, ovális alakúak.